Mustion Linna kutsuu vieraakseen läpi vuoden


Kesäkausi alkaa Mustion Linnassa 6.6. alkaen, mutta kesäkauden ohella linna on avoinna koko vuoden eli linnassa voi käydä kokoustamassa ja syömässä yhtä hyvin syksyn sateissa, talven myräköissä kuin kesän hellepäivinä.

Varsinkin viime vuonna valmiiksi saatu paviljonki tarjoaa meille mahdollisuuden järjestää juhlia noin 120 hengelle kun taasen Linnankrouvin kaksi salia tarjoavat nykyään tilat noin 50 ja 40 henkilölle yhtä hyvin yritystilaisuuteen kuin merkkipäivän viettoon, kertoo linnan johtaja Christine Linder.

Vuoden 2017 aikana Mustion Linna oli useamman kuukauden täysin kiinni, koska alueella tehtiin rakennuksiin kunnostuksia, jotta jälleen tänäkin vuonna linna voisi ottaa vastaan niin päiväturisteja linna kierroksille, kuin kokous- ja juhlakävijöitä niin päivisin kuin iltaisin – unohtamatta myös yöpyjiä, joita varten linnassa on tarjolla noin 40 huonetta ja 70 petipaikkaa, joista huippuna sviitti Merliinin Torni (Merliinin Torniksi nimetty kaksikerroksinen sviitti sijaitsee aivan Mustion joen äärellä. Osittain joen päällä oleva terassi houkuttelee nauttimaan auringosta, kauniista maisemista ja rauhallisesta lukuhetkestä).

Juhlat ja kokoukset ovat tärkeä osa kulttuurihistoriallisesti arvokkaan Mustion Linnan toimintaa. Paviljonki on rakennettu ravintola Linnankrouvin yhteyteen. Myös n. 70 paikkaista ravintolaa on perusteellisesti remontoitu, rakennuksen uusgoottista henkeä kunnioittaen ja suojellen. Linnankrouvin uudistuneet tilat tarjoavat kokonaisuudessaan mahtavat puitteet jopa 180 hengen tilaisuuksien järjestämiseen.

Vaikka olimme viime vuonna auki normaalivuotta lyhyemmän ajan, teimme kaikkien aikojen parhaan taloudellisen tuloksen ja viime vuotisen jatkoksi olemme tehneet töitä tämän kesäkauden eteen ja työnteko jatkuu tulevaisuuteenkin. Olen ylpeä koko tiimistämme. Työntekijät puhuvat usein ”meistä” ja olemme kuin yhtä perhettä, kiittelee Linder.

Mustion Linnan ravintola Linnankrouvi on kahdeksan vuoden aikana, kun keittiötä johtava Niko Tuominen on kehittänyt ravintolan ruokalistaa omien Savoyn oppien pohjan päälle, ja se näkyy lautasella. Linnankrouvi toimii tiistaista lauantaihin aivan yhä hyvin kahden henkilön rauhalliselle päivälliselle t-paidoissa kuin kymmenen hengen johtoryhmän illalliselle. Uudistuneessa ruokafilosofiass maistuu kotiseuturakkaus, eettisyys, yllätyksellisyys, nautinto, hyvinvointi ja puhtaus.

Meille voi tulla yhtä hyvin perhe lapsineen kuin nuori pari kahdestaan tai isompi kokousryhmä (varaustilanteen mukaan) syömään ja rauhoittumaan tai ottamaan lasillisen, kutsuu Linder vierailemaan.

Erikoisnäyttely tänä kesänä

Filip ja Christine Linder kesän taideaarteiden äärellä

Mustion Linnan omistaja Stiftelsen för bevarande av Svartå slotts kulturarv on tänä vuonna sopinut yhteistyöstä Ministeri P.J. Hynnisen taidesäätiön kanssa ja sitä kautta on Linnassa esillä 6.6.-11.8. pieni taidenäyttely aiheenaan ”Vesi”. Näyttelyssä on esillä tauluja, jotka eivät ole vuosiin olleet yleisön nähtävillä missään: Ferdinand von Wright ”Örn” (1884), Marcus Collin ”Utsikt i Brygge” 1936, Tyko Sallinen ”Landskap” 1941, Hjalmar Munsterhjelm ”Smedja” 1870 sekä Victor Westerholmin ”Svartan i Billnäs” 1916.

Taidenäyttelyyn on ilmainen pääsy ja sen Linnan omistajat haluavat tarjota vierailijoille ja tällaisesta kulttuuripanostuksesta on tarkoitus tehdä joka vuotinen, kertovat sekä Christine että linnan isäntä Filip Linder.

Taidenäyttelyn lisäksi Mustion Linnalla tapahtuu koko vuoden ajan.

Viime vuonna meillä aloittanut Salon Kesäteatteri jatkaa tänäkin kesänä ja uutena tuotantona on Linnaan tuotettu Viimeinen patruuna, joka on näytelmä Mustion Linnan patruunasta Hjalmar Linderin (1862-1921) värikkäästä elämästä. Tavoitteena on, että Viimeinen Patruuna jatkuu tästä kesästä eteenpäin myös tulevina kesinä.

Tänä vuonna Mustion Linnassa ovat vielä esiintymässä myös Ismo Leikola, Tuure Kilpeläinen ja Kaihon Karavaani sekä Laura Voutilainen, unohtamatta kesäteatterin Tenorit Liemessä esityksiä, joita on tälle vuodelle lisätty – kiitos viime kesän menestyksen.

 

Osoite: Hållsnäsintie 89, 10360 Mustio

Sähköposti: info@mustionlinna.fi
Puhelin: +358-19-36231

www.mustionlinna.fi

Ps. Tiesitkö muuten, että tunnettujen arkkitehtien Christian Schröderin ja Erik Palmstedin suunnittelema kartanorakennus on Suomen suurin ei-kirkollinen puurakennus.

Mustion Linnan museossa voitte tutustua paikan pitkään historian. Interiööri runsaine maalauksineen, koristeltuine kaakeliuuneineen, kustavilainen kalustus ja alkuperäiset parkettilattiat on restauroitu alkuperäiseen kuntoonsa.

Mustion Linnan museossa voitte tutustua paikan pitkään historian. Interiööri runsaine maalauksineen, koristeltuine kaakeliuuneineen, kustavilainen kalustus ja alkuperäiset parkettilattiat on restauroitu alkuperäiseen kuntoonsa.

Mustion Linnaan, historiaan ja mielenkiintoisiin henkilötarinoihin voi tutustua opastetulla kierroksella oppaamme johdolla. Opastus voi painottua erityisesti esim. huonekaluihin, maalauksiin, perhehistoriaan tai kummitustarinoihin ja anekdootteihin. Opastettu linnankierros kestää n. 45 minuuttia, opastuskielenä suomi ja ruotsi. Englanti, saksa, ranska tai venäjä ainoastaan sopimuksen mukaan.

Mustion Linnan Kartanomuseo palvelee seuraavasti vuonna 2018:

6.6.2018 (-11.8.2018) saakka avoinna tilauksesta sekä tapahtumapäivinä.

LINNAN OPASTETUT KIERROKSET KESÄ 2018
Ke-la 11-16. Viimeinen kierros lähtee klo 15:00.
Heinäkuussa myös sunnuntaisin auki klo 12-15. Viimeinen kierros klo 14.

Opastetut kierrokset tasatunnein. Linnaan on mahdollista tutustua vain oppaamme johdolla.

Kierrokset pääosin suomen kielellä, kello 14:00 alkava kierros opastetaan ruotsin kielellä.

Contact Info

CNC Carnival News COmpany Ltd

Paola

Malta

Email : info@carnivalnews.net